Vrch Ralsko a stejnojmenný hrad

Vytisknout
Aktualizováno čtvrtek 26. únor 2015 17:17

Výrazný, zdaleka viditelný zalesněný kuželovitý vrch (696,1 m) zvedající se až 400 m vysoko nad současnou udolní nivou Ploučnice. Vrchol s příkrými skalnatými a suťovými svahy je tvořen mohutnou žílou čedičové horniny (olivinickým nefelinitem). Tato žíla při třetihorní sopečné činnosti pronikla kvádrovými pískovci, jež vystupují v dolní části. V ní jsou i četné erozní rýhy a rokle, skalní věže a mohutné pískovcové bloky. Přírodní rezervací (28,15 ha, vyhlášena v roce 1933 a 1967) je vrchol a skalnaté svahy se suťovým porostem (buk, klen aj.) a s teplomilnou vegetací. Výskyt muflonů. Na vrcholu zřícenina hradu založeného Vartenberky ve 14. století, po husitských válkách hrad rychle střídal majitele, až byl dobyt žitavským vojskem roku 1468. Působili zde pak loupeživí rytíři i penězokazci. Kruhový rozhled do okolí - viditelný Bezděz, Ještěd, Říp, Trosky, ... Na jz. svahu skalní blok - Juliina vyhlídka - na Vranov a Mimoň.

Další informace o vrchu a hradu Ralsko naleznete v sekci historie.

Foto + text: ing. Košťál Lubomír

 

Hrad Ralsko kolem roku 1430

Hrad Ralsko kolem roku 1468

Hrad Ralsko kolem roku 1928

Hrad Ralsko v lednu 2001

Hrad Ralsko v září 2002

Jedna z cest vedoucí ke hradu (po červené)

Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Hrad Ralsko Uvnitř hlavní věže hradu Studna uvnitř hradu s vodou po celý rok Námraza na hradě

Jen 3km na vrchol Ralska
Další pohled na Ralsko Další pohled na Ralsko Další pohled na Ralsko

Pohled na Ralsko z cesty mezi Srním potokem a Vranovem
Další pohled na Ralsko

Pravděpodobně původní cesta na hrad
Cesta na hrad Ralsko

Ralsko od Pavlíňáku
Další pohled na Ralsko Další pohled na Ralsko

Ralsko od Vranova
Další pohled na Ralsko

Kamenné pole
Kamenné pole Kamenné pole Kamenné pole Kamenné pole

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Noviny pod Ralskem 2018, ing. Košťál Lubomír, Lazárová Renata .webmaster.