Ploučnice

Vytisknout

Řeka Ploučnice pramení pod Ještědem a vlévá se do Labe v Děčíně. Délka toku je asi 106 km.
Prameny se uvádí dva. Mohutná vyvěračka u obce Janův důl a pramen u obce Hoření Paseky.
Tento pravobřežní přítok Labe s povodím 1194 km2 ústí do největšího českého toku pod děčínským zámkem.

Ploučnice protéká také obcemi: Hoření a Dolení Paseky, Janův Důl, Osečná, Lázně Kundratice, Chrastná, Hamr na Jezeře, Stráž pod Ralskem, Noviny pod Ralskem, Srní potok, Mimoň, Boreček, Hradčany, Brenná, Vlčí důl, Heřmaničky, Vítkov, Žizníkov, Česká Lípa, Stružnice, Jezvé, Horní Police, Žandov, Starý Šachov, Františkov nad Ploučnicí, Benešov nad Ploučnicí, Jedlka, Děčín.

Do Ploučnice postupně vtékají mimo jiné: Hamerská strouha u Hamru na Jezeře, Ještědský potok u Stráže pod Ralskem, Dubnický potok u Dubnice, Panenský potok v Mimoni, Ploužnický potok u Ploužnice, Svitavka u Brenné, Dobranovský potok u Dobranova, Šporka u České Lípy, Robečský potok z Pekla u České Lípy, Radečský a Valteřický potok u Jezvé, Valdecký potok u Horní Police, Vrbový potok u Žandova, Merboltický a Valkeřický potok u Šachova, Fojtovický potok u Benešova, Bystrá v Benešově, Dobrnský potok u Děčína.

Průměrný roční průtok je něco kolem 1m3/s. 7.8.2010 to bylo přes 50 m3/s, tedy množství, které regulovaný tok již nepobral a odpovídalo 50ti leté vodě.


FOTOGALERIE - proti proudu Ploučnice v Novinách pod Ralskem a jiné foto 18.4.2015, 11.4.2014 a 10.4.2013

Průrva Ploučnice V Novinách pod Ralskem je nejzajímavější část Ploučnice v úseku,
který se nazývá Průrva Ploučnice.

 

 


Vodáci pod Průrvou Půjčovna lodí a občerstvení Průrva Ploučnice
MEANDRY PLOUČNICE, o. s. (občanské sdružení)
Půjčovna lodí
Průjezd Průrvou Ploučnice, aj. - video 

Průrvu Ploučnice doporučuji vodákům jako výchozí místo pro sjetí Ploučnice. Až do Mimoně je Ploučnice celkem v pohodě sjízdná až na pár úseků :-). Voda je čistá, mnohem čistší než před rokem 1989. Vrátili se do ní (nebo byly vysazeny) i ryby a jiné faunstvo.
Pod Mimoní začínají meandry a značně náročný terén.
Regulace sice odstranila povodně, ale také nádherné meandry a tzv. "Jezírko", které bylo u výtoku z průrvy. Před regulací, tak kolem roku 1980, měla Ploučnice v Novinách 2 paralelní koryta. Jedno umělé, které přivádělo vodu na náhon nějaké? turbíny.

Informace pro rybáře:

- 443 046 PLOUČNICE 6 - MO STRÁŽ POD RALSKEM 7 km 5 ha
Přítok Labe. Od vtoku do podzemí v k. ú. Noviny pod Ralskem až k tělesu nádrže ve Stráži pod Ralskem a od vtoku Ploučnice do nádrže ve Stráži pod Ralskem až k propusti pod silnici z Hamru do Útěchovic. Do revíru patří část Ještědského potoka od ústí do Ploučnice k jízku v blízkosti hranic okresů (2 km). Dubnický potok a všechny přítoky jsou chovné - sportovní rybolov zakázán.
- 443 063 PLOUČNICE 5 B - MO MIMOŇ 5 km 7 ha
Přítok Labe. Od železničního mostu u STS Mimoň až k výtoku z podzemí pod obcí Noviny pod Ralskem.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Noviny pod Ralskem 2018, ing. Košťál Lubomír, Lazárová Renata .webmaster.